BRANIEWO 12.02.2024
W dniu 12 lutego rozpoczął się cykl spotkań w ramach projektu GreenUp - wysłuchania publiczne. Pierwsze wysłuchanie odbyło się w Braniewie.
Delegacje ze Szkoły Podstawowej Nr 3 im. Senatu RP, Szkoły Podstawowej Nr 5 im. Ziemi Braniewskiej oraz Szkoły Podstawowej Sportowej nr 6 im. Jana Pawła II zaprezentowały przedstawicielom samorządu w Braniewie efekty swojej pracy nad fiszkami projektowymi. Przedstawione zostały trzy propozycje projektowe: „Młodzi liderzy środowiska”, „Braniewski Ogród Botaniczny - Spokojne miejsce eco braniewskiej młodzieży” oraz „ŚMIEĆCRAFT - Gra o zieloną przyszłość”. Jesteśmy pod wrażeniem jaką kreatywnością i podejściem do tematu wykazała się młodzież z Braniewa.
Tomasz Sielicki Burmistrz Braniewa podczas spotkania podpisał List intencyjny - pakt na rzecz zielonej zmiany w gminie miasta Braniewo, w którym deklaruje, iż wspólnie z przedstawicielami zespołu projektowego GreenUp, dołoży wszelkich starań, by dotychczas wypracowane inicjatywy młodzieży mogły się urzeczywistnić.
NOWE MIASTO LUBAWSKIE 20.02.2024
Kolejne Wysłuchanie Publiczne w ramach projektu GreenUp, tym razem w Nowym Mieście Lubawskim za nami. Efekty swoich prac nad ekologicznymi pomysłami zaprezentowały władzom Nowego Miasta Lubawskiego delegacje ze szkół Szkoła Podstawowa nr 1 im. Jana Pawła II w Nowym Mieście Lubawskim, Szkoła Podstawowa Nr 2 im. Janusza Korczaka w Nowym Mieście Lubawskim i Szkoła Podstawowa nr 3 im. Filomatów Nowomiejskich.
Zaprezentowane koncepcje projektowe:
"Rowerem po zdrowie” - koncepcja zakładająca zwiększenie aktywności fizycznej wśród mieszkańców oraz turystów oraz propagowanie postaw proekologicznych i rozwiązań ograniczających negatywne oddziaływanie człowieka na naturę,
„Ecommunity” - koncepcja zakładająca zwiększenie zaangażowania młodzieży w działania ekologiczne oraz zmianę postaw na proekologiczne, poprzez warsztaty i edukację dotyczące natury;
“Gotowi na Zielony Start?!” - koncepcja zakładająca zwiększenie aktywności mieszkańców miasta przez ich aktywizację w kierunku poprawy warunków życiowych i dobrostanu środowiskowego.
Opracowane przez młodzież koncepcje spotkały się z przychylnym stanowiskiem przedstawicieli władz miasta. Na zakończenie spotkania podpisany został List Intencyjny "Pakt na Rzecz Zielonej Zmiany w Gminie Miasta Nowe Miasto Lubawskie".
DZIERZGOŃ 22.02.2024 r.
Za nami kolejny etap działań w ramach projektu GreenUp. Ostatnie Wysłuchanie Publiczne tym razem miało miejsce w Dzierzgoniu. Opracowane fiszki projektowe przedstawili uczniowie z: Szkoła Podstawowa w Bągarcie, Szkoła Podstawowa im. Wandy Chotomskiej w Bruku i Szkoła Podstawowa im. Tysiąclecia Państwa Polskiego w Dzierzgoniu . Prezentacje zostały wysłuchane przez przedstawicieli Urzędu Miejskiego w Dzierzgoniu. Koncepcje projektowe zaprezentowane w Dzierzgoniu to:
EKO PLACE - Zielone Miejsce/serce Dzierzgonia, której celem jest budowanie świadomości ekologicznej w gminie Dzierzgoń dzieci i młodzieży, a w trakcie realizacji projektu miałaby między innymi powstać publiczna przestrzeń dedykowana przede wszystkim młodzieży;
EEE BĄGART- Eksperymentalny Edukacyjny Projekt Ekologiczny w Bągarcie, którego celem jest czystszy, ekologiczny i bardziej zaangażowany społecznie Bągart, a jednym z celów szczegółowych jest powstanie ekologicznej, bezpiecznej i przyjaznej środowisku ścieżki edukacyjnej pomiędzy Bągartem, a Dzierzgoniem;
Better Eco Life - Lepsze Eko życie w Gminie Dzierzgoń i Bruku, koncepcja ta zakłada poprawę jakości życia mieszkańców poprzez organizację wspólnych inicjatyw proekologicznych w Bruku, celem jest poprawa stanu infrastruktury publicznej poprzez budowę systemu ścieżek rowerowych i śmietników do segregacji odpadów wraz z pojemnikami na psie odchody.
Burmistrz Dzierzgonia, Jolanta Szewczun, pozytywnie odniosła się do wszystkich zaprezentowanych koncepcji, a na zakończenie spotkania podpisany został list intencyjny - Pakt na Rzecz Zielonej Zmiany w Gminie Miasta Dzierzgoń, zapowiadający współpracę w przyszłych działaniach projektowych pomiędzy dzierzgońskimi strukturami samorządowymi oraz konsorcjum projektowym GreenUp.
Projekt GreenUP finansowany przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy EOG i Funduszy Norweskich w ramach Programu Aktywni Obywatele - Fundusz Regionalny