Centrum Akredytacji PCA, uznało kompetencje Laboratorium Zaawansowanych Analiz Środowiskowych Elbląskiego Parku Technologicznego w zakresie badań zawartości kannabidiolu (CBD) w materiale roślinnym (olej, susz) oraz zawartości rtęci (Hg) w glebie i osadach ściekowych, rozszerzając tym samym akredytację o te parametry.
Laboratorium prowadzi badania na zawartość kannabinoidów od 2015 roku. Dzięki ciężkiej pracy oraz zdobytemu doświadczeniu LZAŚ stało się jednym z nielicznych laboratoriów w Polsce posiadających akredytację na prowadzenie badań na zawartość CBD.
CBD to jeden z dwóch najbardziej znanych kannabinoidów, obficie występujący w konopiach siewnych. Badania wskazują, że kannabidiol ten ma szerokie spektrum działania i posiada m.in. właściwości przeciwzapalne, antyoksydacyjne, uspokajające, zmniejszające nadmierne napięcie mięśniowe, a także łagodzące uczucie bólu. Kannabidiol znajdziemy w tzw. medycznej marihuanie, czyli konopiach indyjskich, ale i w dużej ilości w olejkach konopnych z konopi siewnych.
Ponadto LZAŚ poszerzyło akredytację PCA o badania zawartości rtęci (Hg) w glebie i osadach ściekowych.
Rtęć jest jednym z najbardziej toksycznych pierwiastków. Może stać się przyczyną poważnych problemów neurologicznych oraz wywoływać choroby nowotworowe. Jednym z głównych winowajców występowania w glebie rtęci jest proces spalania węgla. Bardzo niebezpieczne jest również niewłaściwe unieszkodliwianie odpadów. Badania zwartości rtęci w glebie i osadach wykonywane są na potrzeby mieszkańców, przy planowaniu upraw ekologicznych na danym terenie czy na potrzeby oczyszczalni ścieków.
Odwiedza nas 33 gości oraz 0 użytkowników.